Šejkr a jak s ním pracovat

držení shaker

Shaker neboli česky šejkr zná každý. Ať už jste ho viděli u vašeho oblíbeného barmana nebo ho používáte doma na koktejly nebo proteinové drinky. Vše funguje na stejném principu. Spojení nerozmíchatelných složek a vychlazení směsi. A jak na to?


Jak šejkovat jako profík

Třídílný shaker: skládá se z víčka, straineru a nádoby. Je to nejvíce známý typ šejkru. Je praktický, jelikož už má ve své součásti strainer (sítko). Proto je ideální do domácího baru. Popularitu získal hlavně v období prohibice v USA, kdy byl nejvíce používaný. Vytvářeli se různé zajímavé tvary, aby přilákaly pozornost – třeba tučnák. 

Při šejkrování s tímto typem musíte vršek držet ukazováčkem. Prostředníček s prsteníčkem drží prostřední část a malíček je volně položený na spodní nádobě. Druhá ruka drží šejkr za spodek velké nádoby. Nejlépe ukazováčkem, prostředníčkem a prsteníčkem. Při šejkrování, tlačíme obě ruce proti sobě, aby se šejkr neotevřel nebo nevyklouznul, jelikož se začne okamžitě namražovat. Pohybujeme šejkrem k sobě a od sebe na skoro natažené paže a ramena trochu vytočíme na stranu, na které držíme šejkr. Šejkrování skončíme, až je na povrchu šejkru vidět ochlazení. Třídílný šejk otevíráme položený a pouze malé vrchní víčko, a to „vykláním“ k sobě a od sebe. Když budete víčkem točit, tak jej poškodíte. Poté pouze nalijeme obsah šejkru do nachlazené koktejlové sklenice.

 

Dvoudílný shaker: skládá se pouze ze spodní nádoby a vrchního dílu. Může být složený ze sklenice a plechu nebo i celý plechový. Ten je hodně oblíbený u barmanů dnes, jelikož je lehčí a nebolí vás po několikahodinové směně tolik ruce.

Obě části „zaklepneme“ do sebe. Ale ne moc velkou silou, ať jej později můžeme pohodlně otevřít. Prstoklad je: ukazováček preferované ruky na dnu vrchní části šejkru a druhá ruka pracuje jako u třídílného šejkru: drží šejkr za spodek velké nádoby. Nejlépe ukazováčkem, prostředníčkem a prsteníčkem. Opět tlačíme obě ruce proti sobě. Šejkrujeme stejným způsobem. Při otvírání dvoudílného šejkru držíme šejkr ve „slabší“ ruce dlaní u spoje dvou částí. Ukazováček nám přidržuje vrchní část. Hranou druhé ruky (vnitřní část dlaně) bouchneme do místa, kde je spoj obou částí. Boucháme do rovné strany spoje šejkru. Poté šejkr vyvykláme a pomocí straineru přecedíme drink do sklenice. Strainer se nasazuje na větší část šejkru a drží se ukazováčkem.

Jak shaker vybrat si můžete přčíst v našem dalším článku.

Tošku barmanského dějepisu

První historický „šejkr“ byl už 7 000 let před naším letopočtem v jižní Africe, kde používali vydlabanou tykev. Další zmínka je z roku 1520, kdy španělský objevitel Cortés psal o svých objevech Rakouskému arcivévodovi, Vévodu Burgunskému, Lordovi Nizozemskému Charlesovi V. o kakaovém nápoji, podávaném ze zlatého cilindru. V polovině 19. století se už tvar šejkru přibližje k tomu dnešnímu. Akoát měl malou úzkou trubičku na své vrchní části, aby se drink mohl nalévat. Ale jeikož byla tato „hubička“ moc malá, spojil jeden neznámý barman dvě části dohromady a vznikl už klasický šejkr.

Vytisknout recept
Jan KoplíkBarman oblíbeného přerovského baru Irish pub, náruživý gastroturista a věčný student barové historie s ustavičným úsměvem na tváři.