Jak začít budovat domácí bar – alkohol

Alkohol

Vybavení domácího baru alkoholem se může na první pohled zdát finančně náročné a také komplikované z hlediska značného množství možností. V tom prvním případě nezbývá než souhlasit, ale... Představte si to jako pořizování ingrediencí na přípravu exotického jídla, které jste nikdy předtím nedělali. První nákup může vypadat nákladně, ale v čase nikdy nespotřebujete všechny ingredience najednou. Následným dokoupením jedné až dvou ingrediencí se vám možnosti budou rozšiřovat a tím i relativně levně násobit množství drinků, které můžete připravit.

V druhém případě se vám pokusíme v následujícím článku ukázat, které základní alkoholické ingredience budete potřebovat, ale zejména svým poměrem cena/výkon budou těmi nejlepšími stavebními kameny pro přípravu nejširšího spektra koktejlů.


Whisky

většina těch nejpopulárnějších koktejlů pochází ze spojených států, a tak je zřejmé, že těmi nejdůležitějšími lahvemi whisky jsou tamní žitná a bourbon.

 • Žitná
  Pokud bychom museli vybrat jen jednu jedinou lahev whisky na koktejly, tak to bude určitě žitná Rittenhouse, nabízející jedinečný chuťový profil, bohatou chuť a vyšší 50% sílu alkoholu, kterou právě v koktejlech oceníte především. S jeho pomocí vytvoříte koktejly jako Sazerac, Manhattan, Vieux Carre, Black Manhattan, Industrial Revolution ale i další whisky koktejly si s ním dozajisté užijete.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/rittenhouse-rye-4y-50--0-7-l/

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/evan-williams-black-43--0-7-l/

 • Skotská
  Nedáte-li dopustit na chuť skotské whisky a chcete míchat drinky jako Godfather, Rusty Nail nebo Penicilin, tak pořiďte také whisky Famouse Grouse, ta nabízí za svou cenu nadstandardně bohatý chuťový profil, kde nechybí stopy kouře i jemná štiplavost, které jsou v koktejlech tak vyhledávané.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/the-famous-grouse-40--0-7-l/


Rum

Koktejlů z rumu je skutečně obrovské množství a snad každý koktejl postavený na rumu si zakládá na použití co nejvíce autentického destilátu pocházející z dané oblasti. To samozřejmě stěžuje práci při výběru jednoho rumu, se kterým vytvoříte nejširší množství koktejlů.

 • Bílý rum
  daleko nejvíce koktejlů využívá chuti krátce stařených, takzvaný bílých rumů, které nemají silné stopy po použitém dubovém sudu. Tou nejvšestrannější volbou s plnou vyváženou chutí a dobrou cenou je Plantation 3*. S jeho pomocí vytvoříte koktejly jako Mojito, Daiquiri, Piňa Coladu, Cuba Libre a mnoho dalších.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/plantation-white-3-stars-41-2--0-7-l/

 • Tmavý rum
  koktejly jako Mai Tai, Scorpion Reef, Bitter Mai Tai, Tia Mia a mnoho dalších vyžadují použití tmavého rumu. Těmi nejvíce ceněnými pro své bohaté aroma plné esterů jsou rumy z ostrova Jamajka a zde má nejlepší poměr cena výkon rum Appleton Estate Signature.

  Druhou alternativou pak je El Dorado 5y, zde dostanete za podobnou cenu menší aromatiku, ale o to plnější tělo, které v rumových koktejlech skutečně vynikne. Vyzkoušejte s ním koktejly jako Old Cuban nebo Zombie. Nebudete litovat.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/appleton-estate-signature-40--0-7-l/

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/el-dorado-demerara-rum-5y-40--0-7-l/

 • Cachaca / agricole
  Kdo někdy okusil Caipirinhu nebo koktejly z rodiny Tiki, jako již zmíněný Mai Tai, tak měl tu čest ochutnat destilát vyrobený z kvašené šťávy cukrové třtiny, jež se v Brazílii nazývají Cachaca a jinde ve světě rhum agricole. Tyto destiláty mají chuť jinou, než jste pravděpodobně doposud ochutnali. Pokud nechcete investovat moc, ale poznat a proniknout do chuti těchto zcela jiných „rumů“ tak začněte s lahví Cachaca 51. V Mai Tai pak ještě více oceníte rhum Saint James Paile z ostrova Martinik.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/cachaca-51-40--0-7-l/


Gin

Koktejly z ginu to není jen G&T. V první řadě bychom vás chtěli varovat, a tak trochu odradit od používání levných ginů nejmenovaných značek, kde chuť je do neutrálního destilátu přidávána podobně jako sirup do vody.

 • Sáhněte raději po osvědčených značkách jako Beefeater, Plymouth nebo i českém Gold Cocku. Ve světě koktejlů je však jedna značka všemi barmany milována pro svou nezaměnitelnou chuť, která se ani ve výrazných koktejlech jako Last Word, Bramble nebo Singapore Sling neztratí. Tou značkou je pořád cenově poměrně výhodný gin Tanqueray.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/tanqueray-london-dry-gin-43-1--0-7-l/


Vodka

U vodek se jednoduše vyhněte levným, méněkrát destilovaným a nekvalitně filtrovaným vodkám.

 • Chcete-li si dopřát kvalitu ale co nejvíce ušetřit, tak sáhněte po Absolut nebo Stolichnaya.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/stolichnaya-vodka-40--0-7-l/

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/absolut-vodka-40--0-7-l/


Tequila

Tequilu vždy vybírejte vyrobenou jedině ze 100 % agáve.

 • Blanco
  Osvědčenými značkami blanco tequil jsou Cabrito, Olmeca a především Rooster Rojo, která za jen mírně vyšší cenu nabízí výraznou chuť agáve a dá se chutí srovnat z mnohem dražšími konkurenty. Volte variantu blanco, s kterou namícháte koktejly Margarita, Paloma, Matador nebo Tequilu Sunrise.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/rooster-rojo-blanco-38--0-7-l/

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/rooster-rojo-reposado-38--0-7-l/

 • Mezcal
  V koktejlovém světě stále populárnější destilát je blízkým příbuzným tequily, vyznačující se silnou uzenou chutí danou odlišným způsobem sušení agáve. Ceny kvalitních mezcalů startují okolo 800 korun jako například Gusano Rojo, ale z koktejlu vám vytvoří nezapomenutelný chuťový zážitek. Vyzkoušejte perfektní drinky jako Oaxaca Old Fashioned nebo Mezcal Paloma.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/gusano-rojo-mezcal-38--0-7-l/


Likéry

Může se zdát, že co koktejl to jiný likér, ale přeci jen je několik naprosto základních, které byste měli pořídit ihned, jakmile se pro míchání koktejlů rozhodnete.

 • Campari
  ikonický červený bitter, který je součástí celé řady populárních koktejlů jako Negroni, Campari Orange, Americano, nebo jakýkoliv twist ve kterém je použito slovo bitter jako již zmíněný Bitter Mai Tai

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/campari-bitter-25-0-7-l/

 • Triple Sec / Curacao
  Pomerenčový likér je základním stavebním kamenem drinků jako Cosmopolitan, Side Car, Margarita, Mai – Tai a je tak jasné, že bez něj se skutečně neobejdete. V poměru cena výkon bychom doporučili francouzské Cointreau.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/cointreau-40--0-7-l/

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/bols-creme-da-cassis-17--0-7-l/

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/luxardo-maraschino-32-0-7-l/

 • Chartreuse
  Zelené zlato vyráběné mnichy kartuziánského řádu v klášteře Grande Chartreuse na úpatí francouzských Alp. Tento likér s tajným složením se během 20. století dostal do celé řady klasických koktejlů, a tak je jeho nynější nedostatek pro mnoho barmanů výzvou v hledání alternativy. Pokud se vám ale podaří ukořistit jednu lahev, tak si můžete dopřát koktejly jako Last Word, Tequila Last Word, Last of the Oaxacans, Matador nebo například koktejl Piňa Verde.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/chartreuse-verte-55--0-7-l/


Bitters

Tak jako si jídlo neumíte představit bez koření, tak i valná část zejména whisky koktejlů vyžaduje pro svou perfektní chuť použití bitters. Těmi nejzákladnějšími jsou Angostura Aromatic Bitters, Orange Bitters a Peychauds.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/angostura-aromatic-bitters-0-2-l/

 • Absinth
  ač se nejedná o bitter, tak svým použitím v koktejlech, kdy se s ním sklenice takzvaně aromatizují cca 5 ml, je velmi podobný. Doporučujeme spolu s ním pořídit také rozprašovač. Poté si můžete vytvořit koktejly jako Sazerac, Millionaire nebo Zombie

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/absinthe-st-antoine-70--0-1-l-miniatura/


Vermut

 • Rosso
  Vermutů je na trhu obrovské množství. Mezi ty nejznámější značky se řadí řadí Martini, Cinzano, Dubonet Rouge nebo Dolin. Každý má mírně jiný chuťový profil jednou sladší pak kořeněnější. Ale pokud bychom měli vybrat jeden, který v koktejlech kam patří oceníte nejvíce, pak to bude rosso vermut Dubonet Rouge.
 • Dry
  Mimo vermutu rosso jsou v koktejlovém světě používané i suchý a bianco vermut. Suchý vermut je znám především z koktejlu Martini Dry a všech jeho variací, proto bychom vám doporučili pořídit buďto klasické suché Martini nebo francouzský Dolin

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/dubonnet-rouge-14-8--0-75-l/


Vše najednou můžete vyřešit zvýhodněným balíčkem

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/lahve-na-koktejly-starter-pack/

Vytisknout
Jaroslav KolářObchodní manažer plnásklenice.cz, milovník nových chutí a trendů. Nadšený degustátor a inovátor zavedených pořádků, s více než 10 letou praxí v oblasti nápojů a gastronomie.