Jak začít budovat domácí bar – vybavení

 Barové vybavení

Koktejly to nejsou pouze ingredience, se kterými vám poradí článek Jak začít budovat domácí bar – alkohol, ale v první řadě je to samozřejmě vybavení. Sepsali jsme pro vás seznam toho nejzákladňejšího, které by vám ve vašem domácím baru určitě nemělo chybět, a se kterým vám příprava koktejlů půjde snáze od ruky. 


Shaker

Shaker je naprosto základním barmanským vybavením a velká většina koktejlů se bez jeho pomoci neobejde. Věnujeme tak tomuto vybavení samostatné články jak vybrat koktejlový shaker a jak s koktejlový shakerem pracovat, kde se dozvíte o shakeru vše podstatné. Důležité je, že ať již se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, tak výsledek bude vždy stejný. Tedy perfektně promíchaný, vychlazený a správně naředěný koktejl.


Odměrka

Ač to někoho může překvapit, tak skutečně druhou nejdůležitější položkou na vašem seznamu by měl být barmanský jigger nebo jednoduše odměrka. Mnoho z vás určitě bude mít doma klasickou skleněnou odměrku, jež na svém těle označuje objem velkého a malého panáku. Mnoho koktejlů však vyžaduje odměření objemů jako 15, 30 nebo 50 ml. Proto vybírejte mezi barmanskými odměrkami takovou, která nabízí co nejdetailnější cejchování.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/lumian-afrodite-alchemy-odmerka-30-60-ml/

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/bar-professional-jigger-multilevel-15-75-ml/


Míchací sklenice

Míchací sklenice je vedle shakeru nejběžnější metodou, jak promíchat koktejl. Mezi nejpopulárnější koktejly, které tento inventář vyžadují se řadí Negroni, Manhattan, Martini Dry nebo Martinez. Primární funkčnost míchacích sklenic je vždy stejná a je tak jen na vás jakému designu dáte přednost. Proč si míchací sklenici pořídit a jak s ní pracovat si můžete přečíst v naší poradně.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/rcr-tattoo-michaci-sklenice-0-65-l/


Barmanská lžíce

Nezbytným společníkem pro přípravu koktejlů v míchací sklenici je barmanská lžíce. Tu poznáte na první pohled podle typického krouceného tvaru, který usnadňuje míchání koktejlů, metodou obtáčení po vnitřní straně míchací sklenice a tím za pomoci ledu vychlazení a naředění koktejlů. Co jednotlivé typy lžic odlišuje je koncovka různých tvarů.

 • Lžíce s kulatou koncovkou – se hodí pro stirování sklenic (předchlazení pomocí ledových kostek).

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/bar-professional-barmanska-lzicka-s-kulatym-zakoncenim-30-cm/

 • Ploché zakončení – se hodí například pro rozdrcení kostky cukru v populárním koktejlu Old Fashioned

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/leopold-vienna-barmanska-lzicka-s-drtici-koncovkou/

 • S placatou koncovkou – ve tvaru špachtle je snadné ochutnávání koktejlu, kdy konec namočíte do drinku a přenesete kapku na hřbet ruky.

 • Koncovka ve tvaru vidličky – je posledním základním typem je . Ta vám samozřejmě usnadní dekorování koktejlů a s její pomocí můžete jednoduše napíchnout ovoce, olivu nebo koktejlovou třešeň.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/fuchs-barmanska-lzicka-s-vidlickou-cerna-40-cm/

 • S koncovkami atypického tvaru se také můžete setkat mají rozličné tvary jako lebka či ananas.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/bar-professional-barmanska-lzicka-se-zakoncenim-ve-tvaru-lebky-33-cm/


Barmanský cedník

Pakliže jste si pořídili 2dílný shaker nebo míchací sklenici pak vězte že bez pomocníka v podobě barmanského cedníku neboli straineru se neobejdete. Strainery jsou nejčastěji vyráběny z nerezové oceli a dělí se na 3 základní typy.

 • Hawthorne – nejběžnější typ straineru, který je osazen praktickou pružinou, se právě díky pružině přizpůsobí tvaru jakéhokoliv shakeru či míchací sklenice. V závislosti na provedení, zda je osazen aretačními packami či nikoliv se nasazuje buďto na okraj nádoby nebo vkládá celý dovnitř.

 • Julep – jste-li příznivci retro stylu nebo jednoduše dáváte přednost jednoduchosti, tak sáhněte po cedníku typu julep. Ten má tvar velké perforované lžíce a vkládá se na přímo do míchací sklenice či shakeru.

 • Jemné barmanské sítko – obě varianty mají své zastánce a volba, který zvolit je čistě subjektivní záležitostí. A jelikož ani jedna varianta nezachytí dokonale všechny pevné částečky ať už dužninu z ovoce, semínka nebo jemné šupinky ledu vzniklé šejkováním, tak je dobré pořídit navíc jemné barmanské sítko. Za pomocí metody zvané double strain se pak koktejl cedí do připravené koktejlové skleničky. Tento typ cedníku je velmi podobný vašemu klasickému kuchyňskému cedníku, oproti kterému však má ideální velikost a jemnější strukturu.
  Double strain cocktail

Muddler

Pokud jste někdy viděli přípravu Mojita, tak vám jistě neuniklo použití speciální paličky zvané muddler používané k uvolnění šťávy z čerstvých limetek a tím spojení šťávy, olejů z kůry a třtinového cukru v koktejlu. Muddlery se dělí zejména dle délky, typem zakončení, které může být jak hladké, tak vroubkované a zejména materiálem z kterého jsou vyrobeny.

 • Dřevěný muddler – má výhodu nejnižší pořizovací ceny, jeho služby naprosto dostačují a délka bývá většinou dostatečných cca 20 cm. Nevýhodou je pak jejich údržba, která díky použitému materiálu a vlastnostem ingrediencí nemusí být z nejsnazších. Nezřídka tak konec nasaje barevnost máty a jiných bylin.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/muddler-drevene-drtitko-na-mojito/

 • Nerezový muddler – je, co se týče praktičnosti, na opačném konci. Jeho údržba je snadná, jde vložit do myčky a nezachytává barvy ani pachy. Nevýhodou pak může být v případě neopatrnosti snazší poškození sklenice při manipulaci nebo individuálně kratší délka. A samozřejmě i cena.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/leopold-vienna-muddler-nerezove-drtitko-na-mojito/

 • Plastový muddler – pak spojuje výhody obou řešení, jelikož je praktický na údržbu, lehký i cenově dostupný. Nevýhodu je pak samozřejmě plast samotný, který už z principu ne každému vyhovuje, i když nezávadnost těchto produktů bývá většinou garantována.

Obecně spíše vybírejte muddler s délkou alespoň 20 cm, pro snazší manipulaci v koktejlové sklenici.


Led

Led je nedílnou součástí všech míchaných koktejlů a pokud doma nedisponujete výrobníkem ledu a nechce se vám dotovat předražený led ze supermarketů, pak je řešením použití formy na ledové kostky. Led je za nás nejpodstatnější a málo skloňovanou součástí každé přípravy koktejlů. Proto jsme pro vás připravili samostatný článek zaměřený na přípravu ledových kostek doma.


Koktejlové sklenice

Koktejlové sklo je samostatnou kapitolou, které opět věnujeme samostatný článek Průvodce rozdělením koktejlových sklenic, ve kterém si o jednotlivých základních typech uděláte širší obrázek.
Základem, se kterým však obsloužíte většinu známých koktejlů je pořízení 4 typů sklenic, jimiž jsou slangově nazývané koktejlka, longovka, whiskovka a sklenice na víno.

 • Koktejlka, miska nebo kupetka je sklenice na nožce s miskou špičatého nebo kulatého tvaru s objemem okolo 180 ml. S tímto typem sklenic obsloužíte řadu koktejlů jako: Cosmopolitan, všechny odnože Martini koktejlů, Daiquiri, Manahattan, Last Word ale také Margaritu, pakliže nemáte k dispozici tvarem specifické Margaritky.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/crystalex-pralines-sklenice-coupette-na-koktejly-180-ml--4-ks/

 • Longovka, highball, nebo tumbler je vysoká sklenice o objemu 300-450 ml. Doporučujeme pořídit univerzálnější objem okolo 400 ml anebo ještě lépe 2 typy, menší cca 300 ml a větší cca 450 ml.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/bormioli-rocco-cortina-sklenice-collins-385-ml--3ks/

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/bormioli-rocco-rock-bar-478-ml--6-ks/

 • Whiskovka, Old Fashioned, Low Ball nebo jen DOF je typ sklenic s nízkým těžištěm a objemem 200-400 ml. Nejuniverzálnějším objemem je cca 350 ml se kterým obsloužíte celou řadu koktejlů jako Old Fashioned, Negroni, Mai Tai, White Russian, Bramble a také všechny typy Sourů.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/rcr-tattoo-sklenice-dof-337-ml--6-ks/

 • Posledním základním typem jsou sklenice balónovitého tvaru určené na Gin & Tonic, Aperol Spritz. Tento tvar dokážou suplovat i klasické sklenice na víno, které mají objem okolo 500 ml.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/rcr-sklenice-na-aperol-spritz-timeless-490-ml--6-ks//


Ostatní pomůcky

Dalšími důležitými nástroji, které však často lze v domácnosti suplovat jsou:


Barmanské sady

Nejjednodušší způsob, jak si pořídit vše důležité vybavení, je využití nabídky již hotových barmanských sad, které obsahují většinu výše zmíněných nástrojů.

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/bar-professional-barkit-esentials-barmanska-sada-7-ks/

Vytisknout
Jaroslav KolářObchodní manažer plnásklenice.cz, milovník nových chutí a trendů. Nadšený degustátor a inovátor zavedených pořádků, s více než 10 letou praxí v oblasti nápojů a gastronomie.