Jak vybrat koktejlový shaker

shakery

Šejkr, shaker, koktejlový shaker nebo také třepačka. Bez ohledu na jméno si většina z nás pod tímto názvem představí barmana připravujícího koktejl s typicky hlasitým projevem ledových kostek pohybujících se uvnitř nejčastěji kovové nádoby.  Co ale takový název boston, cobbler nebo třeba francouzský shaker. Věděli byste co si pod těmito přívlastky často doprovázenými název shaker představit? A jaký vlastně má vůbec důvod, že se koktejly připravují v shakeru? Na pár dalších řádcích se vám pokusíme objasnit tajemství skrývající dokonale připravený koktejl.


Výběr toho pravého řešení pro vaši potřebu

U výběru shakeru neexistuje správná nebo špatná volba. Všechny typy shakerů mají stejný primární účel a tím je protřepat tekuté složky koktejlu s ledem a tím jej promíchat, vychladit, naředit a provzdušnit. Provzdušnění se využívá primárně u koktejlů obsahujících napěňovač v podobě vaječného bílku, aquafaby (lák z vařené cizrny) případně při použití ananasového džusu. Míchání v shakeru je vyžadováno vždy když koktejl obsahuje ovocné šťávy, sladké sirupy, husté likéry nebo jiné, jinak nespojitelné kapaliny. Při tomto procesu dochází k odtávání ledu, který koktejl nejen velmi účinně a rychle vychladí na požadovanou teplotu, ale také naředí. Při míchání koktejlu v shakeru dochází k naředění o 20-30 %. Naproti tomu koktejly obsahující pouze alkoholické ingredience mícháme v míchací sklenici, kde nedochází k tak intenzivnímu naředění a díky míchání zůstává textura koktejlu hladká s jasnějšími tóny použitých ingrediencí.

Před koupí si je dobré ujasnit s jakou frekvencí plánujete koktejly míchat a podle toho volit investici. Pro občasné míchání, kdy vás navštíví vaši přátelé a chcete vyzkoušet nějaký drink, postačí základní shaker v hodnotě do 500 kč. Pokud to však s koktejly myslíte vážně, tak sáhněte po některém z prémiových kousků, jejichž hlavní předností je použití silnější nerezové oceli, která se nezdeformuje ani při použití velkých, těžkých kostek ledu případně pádu. Stejně tak objem shakeru, který se nejčastěji pohybuje okolo 500 ml postačuje pro občasnou přípravu 1-2 drinků najednou. Větší objemy pro více přátel obsloužíte se shakery okolo 700 ml, ty pak vystačí pro 2-3 koktejly najednou.


Cobbler shaker

Cobler známý také jako 3dílný, japonský nebo Koktejlový shaker s integrovaným sítem je nejoblíbenější a nejběžnější pro domácí míchání koktejlů. Skládá se ze tří částí: nerezové nádoby, nerezového víčka s integrovaným sítem a nerezového uzávěru. Obecně je tento typ shakeru velmi snadno použitelný. Do nádoby přidejte tekutiny a led. Na nádobu položte vrchní část se sítkem a uzávěrem a začnete třepat. Podívejte se na náš návod, jak používat shaker.

Výhody

  • Velmi jednoduché použití vhodné i pro úplné začátečníky
  • Není zapotřebí dokupovat barmanský strainer
  • Většinou nižší pořizovací cena
  • Určitou výhodou může být možnost míchat koktejl jen jednou rukou

Nevýhody

  • Tři části shakeru do sebe zapadají takzvaně zvenčí, což může mít za následek netěsnosti v případě, že je shaker vyroben z měkkého, méně silného nerezu, jenž se může při pádu zdeformovat.
  • Menší otvor pro nalévání a tím daná menší velikost cedníku může způsobit ucpání ledem při nalévání.
  • Skutečnou výzvou může být vlivem zamrznutí oddělení vrchní část se sítem od nádoby. To se stane zejména při dlouhém šejkování, jež si čas od času některý z koktejlů vyžádá. Někdy stačí jednoduše třikrát zaklepat po straně shakeru. Jindy je pak nutná kombinace bojových umění a černé magie.

Základní

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/bar-professional-tridilny-shaker-500-ml/

Dobrý poměr cena / výkon

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/leopold-vienna-shaker-na-koktejly-tridilny-700-ml/

Špičková kvalita

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/lumian-kenta-500-leonardo-tridilny-shaker-500-ml/


Boston Shaker

Mezi světovými barmany se jednoznačně jedná nejpopulárnější a nejběžnější typ shakeru. Jedná se o 2dílný typ, jenž se skládá ze dvou nádob (větší cca 800 ml, menší cca 500 ml), které do sebe zapadnou a utěsní spoj. Boston shaker má několik základních variant, jež se liší v použitých materiálech. Nejběžnější jsou kombinace kov – kov a také kov – sklo. Jelikož boston shaker na rozdíl od cobbler nemá integrované sítko ve svém těle, je nutné pořídit spolu se shakerem také barmanský cedník Julep nebo Hawthorne.

Výhody

  • Menší pravděpodobnost netěsností
  • Snazší čištění
  • Jednodušší otevírání díky nižší pravděpodobnosti zamrznutí
  • V kombinaci s barmanským cedníkem snazší cezení koktejlu do sklenice
  • Možnost sledovat stav koktejlu při použití boston shakeru se skleněnou nádobou

Nevýhody

  • Nutnost pořídit dodatečný kus inventáře v podobě barmanského sítka
  • Může vyžadovat určitý cvik pro utěsnění a otevření shakeru
  • V případě použití varianty kov sklo hrozí rozbití skleněné nádoby

Dobrý poměr cena / výkon

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/bar-professional-boston-tin-on-tin-shaker-800-ml/

Špičková kvalita

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/bar-professional-boston-shaker-speakeasy-800-ml/


Francouzský

Francouzský nebo také Parisian shaker je poslední ze základních typů shakerů. Tento typ shakeru vzhledem připomíná shaker 3dílný. Po podrobném prozkoumání však zjistíte, že mu chybí vestavěné sítko. Svou funkčností má pak blíže k shakeru typu boston, plynoucí z potřeby použití dodatečného straineru. Tento typ se skládá z hlavní nádoby, do které se dávkují ingredience, a víkem jež se z vnitřní strany do nádoby zasune.

Výhody

  • Svou konstrukcí umožňuje aplikovat neotřelý design a stane se tak ozdobou každého baru
  • Možnost míchání koktejlu jednou rukou
  • Snadná údržba

Nevýhody

  • Stejně jako u boston shakeru je pro cezení koktejlu nutné pořízení barmanského sítka
  • Často vyšší pořizovací cena
  • Otevírání může být v závislosti na dizajnu složitější

Dobrý poměr cena / výkon

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/schott-zwiesel-basic-bar-francouzsky-shaker-700-ml/

Špičková kvalita

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/lumian-chrono-destiny-francouzsky-shaker-550-ml/


Shrnutí

Jste-li začátečník a hledáte co nejjednodušší řešení pro to, jak vytvořit koktejl v shakeru s četností 1 - 4x za měsíc, sáhněte po shakeru typu Cobbler.

Myslíte-li to s mícháním však vážně, tak sáhněte po variantě Boston, je určitě univerzálnější než ostatní varianty, a navíc jeho služby využijete i při speciální technice míchání zvané Throwing nebo také Rolling, kdy se ingredience nešejkují, ale přelévají a někdy doslova házejí z jedné nádoby do druhé.

A pokud chcete vlastnit kus luxusně vypadajícího inventáře, který je jedinečný vzhledově i funkčností, tak sáhněte po shakeru typu Parisian. Svým dizajnem zaujme na první pohled a svou práci vždy odvede na jedničku.

Vytisknout
Jaroslav KolářObchodní manažer plnásklenice.cz, milovník nových chutí a trendů. Nadšený degustátor a inovátor zavedených pořádků, s více než 10 letou praxí v oblasti nápojů a gastronomie.