Blue Hawaii - modrá ikona Havaje

Blue Hawaii

Koktejl Blue Hawaii se řadí k nejpopulárnějším tiki koktejlům, a to zejména díky jeho modré barvě, jež na první pohled zaujme všechny, kdo jej zbystří. Ale jeho popularita je samozřejmě podpořena i chutí s dominujícím ananasem, pomerančovým likérem a kvalitním bílým rumem.  Koktejl se stal symbolem Havajských ostrovů. Vznikl na ostrově O’ahu ve městě Honolulu, kde jej vytvořil v roce 1957 v hotelu Kaiser's Hawaiian Village (později Hilton) barman Harry K. Yee. Učinil tak na výslovné přání obchodního zástupce lihovaru Bols, za účelem zviditelnit likér Blue Curacao v ikonickém koktejlu. Hotel se nachází poblíž proslulé pláže Waikiki a mezi tamními hosty se stal okamžitým hitem a dnes vám jej namíchají takřka ve všech barech po celém světě. Pokud tedy máte chuť na výrazný osvěžující tropický koktejl, Blue Hawaii je tou správnou volbou!


Budete potřebovat

#produkt#https://www.plnasklenice.cz/blue-hawaii-set-ingredienci/


Vybavení


Jak si namíchat

  1. Do shakeru odměřte 25 ml rumu, 25 ml vodky, 15 ml Blue Curacao, 90 ml ananasové šťávy, 20 ml citronové šťávy, 10 ml cukrového sirupu.
  2. Shaker poté doplňte ledem tak, aby led vystupoval těsně nad hladinu.
  3. Důkladně vyšejkujte po dobu alespoň 10 vteřin tak, aby se vytvořila díky ananasové šťávě typická krémová pěna.
  4. Sklenici hurricane si naplňte ledem až po okraj.
  5. Koktejl do sklenice přeceďte a vložte brčko.
  6. Ozdobte jej výsečí ananasu, koktejlovou třešní a určitě nezapomeňte na typický deštníček.

Poznámky z degustace

Milovaný i zatracovaný, tak by se dal charakterizovat tento koktejl. Důvod některých kritiků souvisí s jeho typickou barvou, barvivo brilantní modř, které je obsaženo ve všech komerčně dostupných likérech typu blue curacao. Ač výtku chápeme, tak je důležité podotknout, že toto barvivo je obsaženo také v dalších likérech, které však nikdo nedémonizuje, patří mezi ně i například v koktejlovém světě hojně používaný likér Campari.

A proč je milovaný, no ze stejného důvodu. Koktejly modré barvy přirozeně vzbuzují zvědavost a evokují něco netradiční co zaručeně musíme ochutnat. Mnozí možná namítnou, proč pořád mluvíme o modré barvě, když koktejl je spíše zelenkavý, na to je jediná odpověď kombinace modrého likéru a žluté ananasové šťávy vytvoří zelené odstíny 😊.

V koktejlu jsme použili chuťově bohatý rum Plantation, který podpoří ananasové tóny přímo lisované šťávy. Součástí receptu je mimo rumu také kombinace s vodkou, volili jsme chuťově neutrální a pro potřeby našeho koktejlu ideální švédskou Absolut. V receptech na koktejl Blue Hawaii se většinou setkáte s ingrediencí nazvanou sour mix, jedná se o v barech často využívanou předpřipravenou kombinaci citronové, limetové šťávy a cukrového sirupu v poměru 1:1:1. My ji jednoduše nahradili přidáním 2 cl citronové šťávy a bohatě stačí 1 cl cukrového sirupu, další dodatečnou sladkost dodá francouzský likér Marie Brizard Blue Curacao vyznačující se lehkou nahořklostí kůry pomerančů z ostrova Curacao.

Koktejl si namíchejte do pro tropické koktejly typické sklenice hurricane. My zvolily sklenici o objemu 465 ml od slovenských skláren Rona, jenž je vytvořena unikátní metodou tažené nožky, což zajištuje její naprostou hladkost bez jakýchkoliv švů a spojů a také pro pití velmi příjemný zbroušený ústní okraj.

Vytisknout
Jaroslav KolářObchodní manažer plnásklenice.cz, milovník nových chutí a trendů. Nadšený degustátor a inovátor zavedených pořádků, s více než 10 letou praxí v oblasti nápojů a gastronomie.