Manhattan – barová ikona, kterou znají všichni
Manhattan se řadí do široké rodiny whisky koktejlů a spolu s Old Fashioned a Sazerac jeho vznik datujeme již do druhé poloviny 19. století. Dle legendární koktejlové knihy Davida A. Emburyho z 50. let minulého století, patří Manhattan mezi 5 základních koktejlů a řadí se po bok Daiquiri, Jack Rose, Martini dry a právě Old Fashioned. Dle jedné z pověstí o původu koktejlu byl poprvé namíchán na slavnostním rautu, spolupořádaném Jennie Spencer-Churchill, matkou W. Churchilla. Chuť Manhattnu je po použité žitné whisky řízná, avšak zakulacena sladkými bylinnými tóny použitého vermutu s lahodně nahořklým zakončením.
Budete potřebovat
- 60 ml žitné whisky
- 30 ml sladkého červeného vermutu
- 4 střiky Angostura bitters
- led
- Koktejlové maraschino třešně se stopkou
Tip: Bitters jsou důležitou chuťovou vrstvou, proto si skutečně dejte záležet na poctivých střicích, tedy pořádném trhnutí s lahvičkou Angostury. My přidali 4 střiky a koktejl tak získal silnou a harmonickou chuť.
#produkt#https://www.plnasklenice.cz/manhattan-set-ingredienci/
Vybavení
- Sklenice cca 180 ml typu miska nebo na martini
- míchací sklenice
- barmanská lžíce
- julep cedník nebo Hawthorne cedník
- odměrka
Jak si namíchat
- Žitnou whisky, vermut a bitters nadávkujte do připravené míchací sklenice.
- Míchací sklenici poté naplňte ledem tak, aby led vystupoval pár centimetrů nad hladinu.
- Pomocí barmanské lžíce koktejl míchejte po dobu alespoň 20 vteřin.
- Přeceďte koktejl do sklenice za použití straineru nebo sítka julep.
- Ozdobte koktejlovou třešní vložením i sestopkou přímo do sklenice.
Poznámky z degustace
Manhattanu jsme dali pořádnou porci času, jelikož skýtaných kombinací použité žitné whisky a vermutů je skutečně nekonečné množství. Naše testování zahrnovalo whisky Buleit Rye a Rittenhouse. Ve vermutech pak padla volba na italské Martini Rosso a francouzský Dolin s Dubonnet rouge.
Jako nejvíce vyvážená varianta, nám lahodila kombinace whisky Bulleit Rye a vermutu Dubonnet.
Rittenhouse svou výraznou chutí, která je pro většinu koktejlů žádoucí, přebíjel použité vermuty. Stejně tak Martini je známé svým kořeněným projevem, který je v Manhattonu spíše kontraproduktivní. Oba tyto výrazné komponenty do sebe zapadají v koktejlu Industrial Revolution, kde svůj díl chuti vtiskne také výrazně aromatický likér Maraschino.
Testovali jsme také s vermutem Dolin, jež je do koktejlů jako stvořený. A ač má perfektní suchý chuťový profil, tak právě suchost je to, pro co již v Manhattonu není místo. Proto jej daleko více oceníte v koktejlech jako Martinez nebo Vieux Carré.
Velmi důležitou složkou je bitter Angostura, bez kterého by tento koktejl jednoduše nemohl existovat. Je důležité nadávkovat poctivé klidně i 4 střiky, jinak celý koktejl může působit planým dojmem, protože jak známo bitters funguje v koktejlech stejně jako sůl v pokrmech.
Na koktejl Manhattan vzniklo bezpočet twistů. Mezi ty nejchutnější, které můžeme směle doporučit, řadíme Black Manhattan nebo Industrial Revolution.
Skleničku můžete zvolit jednoduchou kupetku Pralines, na kterou jsme vsadili i my. Nicméně tradiční skleničku můžete zvolit jakoukoli martini sklenici s objemem kolem 200 ml.