Old Fashioned – historie a jak na něj

Old Fashioned

Koktejl na bázi whisky, za který vděčíme zejména období Americké prohibice z 20. let minulého století. 


Budete potřebovat


Vybavení


#produkt#https://www.plnasklenice.cz/koktejlova-sada-old-fashioned/


Jak si namíchat

Příprava je velice jednoduchá.

  1. Do sklenice typu old fashioned vložte kostku cukru.
  2. Na kostku cukru vstříkněte 2 dashe (střiky) Angostury bitters.
  3. Uchopte barmanskou lžíci a pomocí drtícího konce kostku rozdrťte, dokud se neutvoří „kašička“.
  4. Poté nalijte 5 cl destilátu a dosypte ledem.
  5. Pomocí barmanské lžičky důkladně promíchejte, dokud se složky nespojí a led částečně neroztaje.
  6. Poté uchopte proužek pomerančové kůry a vstříkněte silice na drink. To mu dodá lehce na svěžesti. Kůru vhoďte do drinku.

Posaďte se před plápolající krb nebo oblíbený film a užívejte plnými doušky.


Troška barmanského dějepisu

Destiláty všeho druhu, cukr, voda, hořké likéry (bitters). To je definice slova koktejl, jak byla poprvé formulována 13. května 1806 v časopise The Balance and Columbian Repository. A také recept na Old Fashioned, kdysi známým pod názvem „koktejl“. Byl to úplatek pro voliče při senátorských volbách v USA.
Hlavním důvodem míchání drinku Old Fashioned, byl ale na černo pálený destilát v době prohibice v USA. Jelikož se skoro nedal pít samotný. Barmani destilát zjemnili cukrem a hořkým likérem nebo absintem a zasypali ho ledem. Proto tento drink nebyl známý pod jeho dnešním jménem, ale pod lidovým „Whiskey Cocktail“.
Dnes tento drink zažívá comeback a vrací se ze sépiových tónů dob italských mafiánů v Chicagu do současnosti a to díky hravým barmanům a náročným hostům. Míchají se různé twisty a tím se více dostává zpět do podvědomí. Jelikož cukr a likér zjemňují ostrost alkoholu, používají se i dnes vysokoprocentní nebo ostřejší destiláty, jako je tequilla, agricole rumy nebo i gin. Chutě se upravují přidáním citronové šťávy, sody nebo ochucenými limonádami. Základem ale většinou bývá jakákoliv americká whisky či bourbon (Bulleit Bourbon Frontier Whisky, Evan Williams Black)
Svou slávu získal i díky sérii Mad Men (šílenci z Manhattanu), kdy si ho míchala hlavní postava. Nebo Raynu Goslingovi ve filmu Crazy, Stupid, Love (Bláznivá, zatracená láska).
Old Fashioned si můžete sami připravit i u Vás doma a vžít se do role mafiána či hollywoodského herce. Základem je vybrat si bázi (základ a nositel chuti v drinku). Pokud máte rádi ostřejší chutě, můžete sáhnout po láhvi s označením High volume proof (větší obsah alkoholu) nebo třeba po Vaši oblíbené kořenitější žitné nebo sladké kukuřičné whisky. Můžete si namíchat tento drink i na nakouřené whisky, ale poté opatrně s poměrem cukru a bitters. Další složkou je cukr. Ten je nejlepší ve formě kostky. Poslední tekutou složkou jsou takzvané bitters, neboli hořké likéry. V původní receptuře je Angostura bitter, velice intenzivní složka tohoto koktejlu. Můžete použít klasickou Angosturu nebo i její ochucené variace (Orange Bitter).

 

Tipy na další recepty: Cosmopolitan | Mojito | Caipirinha | Bloody Mary | Moscow Mule | Piňa Colada | Sex on the Beach

 

 
Vytisknout recept
Jan KoplíkBarman oblíbeného přerovského baru Irish pub, náruživý gastroturista a věčný student barové historie s ustavičným úsměvem na tváři.